Cebu och Visayas
Valhajar som dyker upp nära nog att röra vid om guiden bara skulle tillåta det, en kanjon du hoppar i snarare än fotograferar, och tillräckligt många öar inom räckhåll att ingen kan enas om vilken strand som var bäst.
Bästa tiden att besöka Cebu och Visayas är Dec–Maj, med typiska dagstemperaturer runt 30°C (86°F). Klockan där är 06:14 (UTC+8).
Perfekt för
I säsong
Året i korthet
januari · max 28°C · regn 225 mm · 11,6 tim dagsljus · inom den bästa restiden
skuggade kolumner är den bästa restiden
Uppmätt i Cebu City/Lapu-Lapu City, ankomstflygplatsen
Medelvärden 2019–2023 från Open-Meteos arkiv, inte en prognos
| Månad | Max °CMax °F | Regn mmRegn in | Ljus | Noteringar |
|---|---|---|---|---|
| januari | 28°C82°F | 225mm8,9in | 11,6 tim11,6 tim | inom den bästa restiden |
| februari | 28°C83°F | 138mm5,4in | 11,8 tim11,8 tim | inom den bästa restiden |
| mars | 29°C84°F | 114mm4,5in | 12,0 tim12,0 tim | inom den bästa restiden |
| april | 30°C86°F | 157mm6,2in | 12,3 tim12,3 tim | inom den bästa restiden |
| maj | 30°C87°F | 188mm7,4in | 12,6 tim12,6 tim | inom den bästa restiden |
| juni | 30°C86°F | 219mm8,6in | 12,7 tim12,7 tim | |
| juli | 30°C86°F | 240mm9,4in | 12,7 tim12,7 tim | |
| augusti | 30°C86°F | 225mm8,9in | 12,5 tim12,5 tim | |
| september | 30°C86°F | 199mm7,8in | 12,2 tim12,2 tim | |
| oktober | 30°C85°F | 305mm12,0in | 11,9 tim11,9 tim | |
| november | 29°C85°F | 203mm8,0in | 11,6 tim11,6 tim | |
| december | 29°C84°F | 225mm8,9in | 11,5 tim11,5 tim | inom den bästa restiden |
Bra att veta
- Valuta
- PHPPhilippine peso
- Språk
- Filipino, English
- Trafik
- höger
Skulle hela ditt sällskap hålla med?
Kan ni inte enas om vart ni ska? Bestäm vad som faktiskt är möjligt, svara på åtta snabba frågor var, och fram kommer det enda resmål som passar alla. Även de minsta är med: frågorna läses upp och svaren är bilder. Två minuter var, ingen registrering.
Prova med ditt sällskapVanliga frågor
När är bästa tiden att besöka Cebu och Visayas?
Bästa tiden att besöka Cebu och Visayas är Dec–Maj, med typiska dagstemperaturer runt 30°C (86°F).
Hur varmt blir det i Cebu och Visayas?
Typiska dagstemperaturer i Cebu och Visayas är Mar–Maj 30°C (86°F), Jun–Aug 30°C (86°F), Sep–Nov 30°C (86°F), Dec–Feb 28°C (83°F).
Är Cebu och Visayas dyrt?
På plats är Cebu och Visayas budgetvänligt.
Vilken sorts resa passar Cebu och Visayas för?
Cebu och Visayas passar för sol och bad, aktiv semester, natur och landskap, avkopplande semester.
Regnar det mycket i Cebu och Visayas?
Blötaste månaden i Cebu och Visayas är oktober med 305 mm (12,0 in), torraste mars med 114 mm (4,5 in), i snitt 203 mm (8,0 in) i månaden.
Vilken kontakt behövs i Cebu och Visayas?
I Cebu och Visayas är uttagen av typ A, B, C på 220 V.











