WhereNext
Svenska
← Tillbaka till ditt resultat

Seattle och San Juan-öarna

Seattle och San Juan-öarna · USA · Seattle

Späckhuggare som dyker upp bredvid färjan på överfarten ut, en kaffekultur som kom dit före alla andra, och öar där hastighetsgränsen sjunker i samma stund du rullar av båten.

Bästa tiden att besöka Seattle och San Juan-öarna är Jun–Sep, med typiska dagstemperaturer runt 24°C (75°F). Klockan där är 15:39 (UTC-7).

Bästa restiden
Jun–Sep
Budget på plats
$$ · mellanklass
Närmaste flygplats
SEA · Seattle

Perfekt för

I säsong

Året i korthet

Ljus0 till 24 tim Max4 till 28°C39 till 82°F Regn0 till 220 mm0 till 8,7 in

juni · max 21°C · regn 60 mm · 15,9 tim dagsljus · inom den bästa restiden

skuggade kolumner är den bästa restiden

Medelvärden 2019–2023 från Open-Meteos arkiv, inte en prognos

Seattle och San Juan-öarna månad för månad, samma siffror som diagrammet visar
MånadMax °CMax °FRegn mmRegn inLjusNoteringar
januari8°C46°F211mm8,3in8,8 tim8,8 tim
februari7°C44°F124mm4,9in10,2 tim10,2 tim
mars10°C51°F84mm3,3in11,8 tim11,8 tim
april13°C56°F99mm3,9in13,6 tim13,6 tim
maj18°C64°F69mm2,7in15,1 tim15,1 tim
juni21°C70°F60mm2,4in15,9 tim15,9 timinom den bästa restiden
juli25°C77°F17mm0,7in15,6 tim15,6 timinom den bästa restiden
augusti25°C77°F29mm1,1in14,2 tim14,2 timinom den bästa restiden
september21°C70°F91mm3,6in12,5 tim12,5 timinom den bästa restiden
oktober15°C59°F115mm4,5in10,8 tim10,8 tim
november10°C49°F173mm6,8in9,2 tim9,2 tim
december7°C45°F216mm8,5in8,5 tim8,5 tim

Bra att veta

Valuta
USDUnited States dollar
Språk
English
Kontakt
A, B · 120 V
Trafik
höger

Kolla dina egna kontakter

Skulle hela ditt sällskap hålla med?

Kan ni inte enas om vart ni ska? Bestäm vad som faktiskt är möjligt, svara på åtta snabba frågor var, och fram kommer det enda resmål som passar alla. Även de minsta är med: frågorna läses upp och svaren är bilder. Två minuter var, ingen registrering.

Prova med ditt sällskap

Vanliga frågor

När är bästa tiden att besöka Seattle och San Juan-öarna?

Bästa tiden att besöka Seattle och San Juan-öarna är Jun–Sep, med typiska dagstemperaturer runt 24°C (75°F).

Hur varmt blir det i Seattle och San Juan-öarna?

Typiska dagstemperaturer i Seattle och San Juan-öarna är Mar–Maj 14°C (57°F), Jun–Aug 24°C (75°F), Sep–Nov 15°C (59°F), Dec–Feb 7°C (45°F).

Är Seattle och San Juan-öarna dyrt?

På plats är Seattle och San Juan-öarna mellanklass.

Vilken sorts resa passar Seattle och San Juan-öarna för?

Seattle och San Juan-öarna passar för natur och landskap, avkopplande semester, mat och dryck, aktiv semester.

Regnar det mycket i Seattle och San Juan-öarna?

Blötaste månaden i Seattle och San Juan-öarna är december med 216 mm (8,5 in), torraste juli med 17 mm (0,7 in), i snitt 107 mm (4,2 in) i månaden.

Vilken kontakt behövs i Seattle och San Juan-öarna?

I Seattle och San Juan-öarna är uttagen av typ A, B på 120 V.

Fler idéer i närheten

Valt av alla som ska med
Inga konton · ingen reklam